Ο Κέρκης ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Σμύρνης

Την πρώτη του ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, που κατάφερε τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος να σπάσει το αήττητο της ομάδας μέσα στο κλειστό γυμναστήριο της Ριζούπολης.

Ο αγώνας διεξήχθη το Σάββατο στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Στο πρώτο σετ του παιχνιδιού ο Κέρκης Μαραθοκάμπου προηγήθηκε καθ’όλη τη διάρκειά του, ενώ ο Απόλλωνας Σμύρνης κατάφερε για ένα χρονικό διάστημα να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα της Σάμου ήταν αυτή που επικράτησε με 18-25.
Στο δεύτερο σετ υπήρξαν διακυμάνσεις στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων όμως ο Κέρκης το πήρε με 20-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το 17-19, έπειτα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ως το 22-23, για να έρθει αμέσως μετά η ισοφάριση από τον Απόλλωνα σε 23-23 και η κατάκτησή του, με 25-23, καταφέρνοντας έτσι να κάνει το 1-2 στη σειρά των σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Μαραθοκάμπου προσπάθησε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως οι γηπεδούχοι που ήταν μπροστά κατά τη διάρκεια του σετ, κατάφεραν να κερδίσουν με 25-21 και να κάνουν την ανατροπή, στέλνοντας τις δύο ομάδες στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ η ομάδα του Τάσου Κουμπλή μετά από ένα χρονικό διάστημα πέρασε μπροστά με τρεις πόντους διαφορά (στο 11-8). Ωστόσο, ο Κέρκης Μαραθοκάμπου μείωσε την μεταξύ τους διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 11-11 και αργότερα σε 13-13, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να κερδίσουν με 15-13.

Ο επόμενος αγώνας του Κέρκη Μαραθοκάμπου θα διεξαχθεί το Σάββατο (2/02) στις 19:00 ,στο κλειστό γυμναστήριο Καρλοβάσου κόντρα στην ΕΑ Πατρών.

Τα σετ (3-2): 18-25, 20-25, 25-23, 25-21, 15-13
Διαιτητές: Παπαχατζής – Μαύρος
ΓΣ Απόλλων (Κουμπλής): Μάρκου, Παύλου, Τασάκος, Μελλιγγιώτης, Κουτσομύτης, Κάτσικας, Μπαρμπούνης, Σαμαντάς, Κεχαγιάς (λ), Σαλωνίτης

ΑΣ Κέρκης (Παπαδόπουλος): Ιατρόπουλος, Κοντοκώστας (λ), Γεωργίου, Κνήτης, Παπακυριάκου, Χατζηνικολάου, Αλεξίου, Κατσακούλας, Αδαμόπουλος, Αγγελής, Πολυχρονιάδης (λ), Περγάμαλης